Bu piyasa Sezer’e sevinir

Türkiye’de piyasalar Ahmet Necdet Sezer’e sevinir, Erdoğan’a değil. Neden mi?
Adaylar belli oldu pazarlıklar başladı
Türkiye’nin gündemi bugünlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi! “Yeni Cumhurbaşkanı kim olacak?” sorusu muhtemelen ilk tur seçimlerin yapılacağı 10 Ağustos’ta cevap bulacak. Şimdiye kadar Meclis’te grubu bulunan dört parti 3 aday gösterdi.
MHP ve CHP Çatı Adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu açıkladı. BDP’nin adayı Kürt siyasetinin son dönemde yıldızı parlayan isimlerinden Selahattin Demirtaş oldu. AK Parti de uzun süredir aday olması beklenen Erdoğan’ın, adaylığı da resmen açıklandı.
Adaylık başvurusunun son ereceği tarih 9 Temmuz’a kadar yeni biri çıkmaz ise 3 aday 10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı için yarışacak. Bu seçim önceki seçimlerden farklı olacak. Çünkü ilk defa Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilecek.
Erdoğan’ın hedefi ilk turda seçilmek! Muhalefet ise seçimlerin ikinci tura kalması için çalışacak. Demirtaş ile Kürt vatandaşlarının oylarının büyük bölümünü almayı hedefleyerek başka partilere gitmesinin önüne geçmeye çalışacak. BDP hatırı sayılır bir oy alırsa 24 Ağustos’ta yapılacak ikinci tur pazarlık gücünü artıracak.
Bizler de vatandaşlar olarak seçimlere kadar yeni senaryoları okuyup, dinleyip, izleyeceğiz. Seçimleri ve seçim sürecini sadece siyasetle ilgili olanlar değil piyasalar da takip edecek.
Piyasalar Erdoğan’ın adaylığını çoktan fiyatlamıştı
Türkiye siyasetinde yaşanacak büyük değişimlerin ekonomiye yansıması sık sık piyasalar tarafından analiz edilir ve fiyatlanır. Cumhurbaşkanlığı adaylarının açıklanmasında da aynısı gerçekleşti.
Başbakan Erdoğan’ın adaylığının açıklanmasına piyasaların ne tepki vereceği merak ediliyordu. Her ne kadar adaylığına kesin gözüyle bakılsa da Erdoğan’ın “sürpriz yapabiliriz” sözünü dikkate alan analistler ve yorumcular ihtiyatı elden bırakmadılar. Beklenen tarih geldi ve Erdoğan’ın adaylığı açıklandı.
Aslında piyasalar adaylık sürecini çoktan fiyatlamış, senaryoyu Erdoğan’a üzerine kurgulamışlardı. Henüz her şey bitmedi. Piyasalar Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili ikinci bir fiyatlama daha yapacak üstelik bu fiyatlama birinciden çok daha fazla etkili olacak.
Bu da Erdoğan’ın Başbakanlıktan istifası sonrası gerçekleşecek.

Yorum yapın