“Akreditasyon”

ATO BAŞKANI BEZCİ: “EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜM İSTASYONLARINDAN TSE BELGESİ YERİNE AKRERİTASYON SERTİFİKASI İSTENMESİ 3 BİN İSTASYONUN DEVRE DIŞI KALMASINA NEDEN OLACAKTIR”
BASIN BÜLTENİDİR
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, egzoz gazı emisyon kontrolü yapan istasyonların sahip oldukları standartları belirleyen ve yeterlilik belgesini veren kuruluşun değişecek olması nedeniyle, 3 bin istasyonun kapısına kilit vurmak zorunda kalacağını söyledi.

Bezci yazılı bir açıklama yaparak, “Motorlu Kara Taşıtları Servis, Bakım ve Onarım Hizmetleri” alanında faaliyet yürüten 55. Meslek Komitesi’nin egzoz emisyon ölçüm prosedürüne ilişkin kararı hakkında bilgi verdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 20 Kasım 2013 tarihinde “Egzoz Gazı Emisyon Kontrolü ile Benzin ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği” adıyla bir yönetmelik yayınladığını hatırlatan Bezci, bu yönetmelikle egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinin azaltılması ile ölçümü ve kontrolünün sağlanmasına yönelik usul ve esasların belirlendiğini kaydetti.

Halihazırda egzoz gazı ölçüm istasyonlarının Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen TS 12047 standardına ya da Türk Akreditasyon Kurumu tarafından belgelenen TS EN ISO/OEC 17020 standardına uygun olarak faaliyet gösterdiğini bildiren Bezci, “Bugün 3 bin civarında egzoz emisyon ölçümü yapan istasyonumuz TSE standardıyla çalışmaktadır” dedi.

Yeni yönetmeliğin 12. Maddesine göre 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren tüm egzoz emisyon ölçüm istasyonlarının Türk Akreditasyon Kurumu’ndan belge alarak faaliyet göstermek zorunda olduğuna dikkat çeken ATO Başkanı Bezci, “Türk Standartları Enstitümüzün verdiği belgenin kabul edilmeyecek olması üyelerimizi sıkıntıya sokmaktadır. Bu şekilde faaliyet gösteren yaklaşık 3 bin üyemiz mevcuttur” dedi.

Egzoz emisyonu yapabilmek için istenen standartların yüksek ve zorluğuna dikkat çeken Bezci, “Yeni standart getirmek, halihazırdaki TSE standartlarına uyarak, görevini yürüten 3 bin istasyonun kapısına kilit vurmasına yol açacaktır” diye konuştu.

Yorum yapın